xCh

  Home / SPOJE.NET / Info / Login

 
Jak je to se základní bezplatnou konektivitou v naší části CZFree.Net
Michael Polák ( )
Přečteno 27564x, 28 komentářů, rubrika: (cz) Společenství

Internetová brána Arachne Labs od začátku podporovala myšlenku základního bezplatného přístupu k Internetu prostřednictvím sítě CZFree.Net. V současné době je tato služba nadále k dispozici - ale mění se její charakter.

Jednou z původních myšlenek sousedské bezdrátové sítě CZFree.Net bylo mimo jiné i zajištění základní nezaručené bezplatné konektivity zhruba v kvalitě zhruba odpovídající kvalitě telefonního připojení. Původně se mluvil o 32 kbps zdarma pro každého člena sítě CZFree.Net: dnes v éře reklam na 8 Mbps připojení to může znít úsměvně - ale v době před šesti lety se lidé ještě běžně připojovali na Internet pomocí vytáčeného připojení (dial-up modemů), a příslib bezplatného připojení touto rychlostí měl svoji váhu.

Každopádně internetová brána Arachne Labs dlouho příslib bezplatného připojení realizovala tak, že všechny "neregistrované" IP adresy, kterým nebyla přidělena ani placená, ani provizní širokopásmová konektivita, byly zařazeny do jediné sdílený třídy rychlosti o kapacitě 32 kbps zaručených a 64 kbps max. Výsledná rychlost byla tedy výrazně horší než modem - a navíc byla tato kapacita neustále vytížená uživateli, kteří byli od sítě odpojeni pro neplacení faktur. Existovalo sice další, oddělené pásmo, určené pro bezplatné připojení přes naše AP, a pro ty neregistrované IP adresy, které byly přiděleny z vymezených rozsahů pomocí DHPC - ale toto cca půlmegabitové pásmo bylo také vyhrazené jediné v rámci celé sítě, a bylo neustále vytížené lidmi, kteří ho v podstatě chronicky zneužívali.

Proto jsme zásadně změnili přístup k bezplatné konektivitě, a provedli následující změny:

 1. pro neregistrované privátní (CZF) IP adresy (včetně IP adres odpojených pro neplacení výzev k úhradě či vystavených faktur) nyní internetová brána není vůbec průchozí
 2. politika bezplatného přístupu k síti Internet zevnitř CZFree.Net je nyní realizována tak, že pro přiměřeně velkou oblast sítě (jedno AP, jedna LAN v rámci bloku několika domů, apod.) jsme vyhradili třídu rychlosti 64 kbps zaručených, 128 kbps maximum, která je vyhrazena jednak pro blok IP adres přidělovaných pomocí DHCP neregistrovaným MAC adresám, jednak pro neanonymní zájemce, kteří si vyžádají přidělení stálé privátní (CZF) IP adresy, a nemají vůči nám jakožto provozovateli internetové brány žádné předchozí nesplacené závazky.
V zásadě jsme tedy nabídku bezplatného připojení v rámci CZFree.Net nyní lépe vymezili, přesněji specifikovali, učinili použitelnější z hlediska ochrany uživatelů tohoto pásma před jeho zneužíváním a celkově ji nyní pokládáme za schopnou dobře konkurovat různým archaickým technologiím jako jsou třeba dial-up modemy nebo mobilní připojení GSM/GPRS.

Za zřízení bezplatného připojení v domech, kde již existuje kabelový rozvod připojený k internetové bráně Arachne Labs, si mohou naši technici účtovat jednorázový zřizovací poplatek. Zaplacení instalačního poplatku je možné se vyhnout například v případě svépomocného připojení pomocí technologie Wi-Fi.

Základní výhodou připojení přes naši internetovou bránu pak zůstává možnost kdykoliv přejít z bezplatného připojení na placené - a nebo naopak i z placeného na bezplatné (pouze v případě, že klient nemá žádné nesplacené závazky).

 • Formátovat pro tisk
 • Všechny články tohoto autora
 • Všechny články v rubrice (cz) Společenství

 •  
          
   
   
  [] Mapa webu | Site Map
   
   
  [](en) Software Releases
  [](en) Press Releases
  [](en) Fellowship
  [](en) Links / Comments
  [](en) Archive
  [](cz) Tiskové zprávy
  [](cz) Společenství
  [](cz) Odkazy / komentáře
  [](cz) Archív
   
   
  []Transparentní účet u Fio banky jako možná forma financování svobodného software
  04.09.2012 02:03
  Arachne Labs se po převodu všech smluvních závazků vůči klientům na nástupnický subjekt SPOJE.NET soustředí výhradně na vývoj software, v ideálním případě samozřejmě toho svobodného. Jako vhodný nástroj pro financování takového vývoje se jeví transparentní bankovní účet.
   
  []Dohoda ACTA se zásadním způsobem dotýká každého internetového poskytovatele
  11.02.2012 14:03
  Arachne Labs všechny svoje aktivity související s poskytováním Internetu převedly na firmu SPOJE.NET - přesto pokládám za důležité zmínit se v těchto dnech o dění okolo dohody ACTA, která by měla zásadní dopad na samotný princip poskutování Internetu.
   
  []Arachne Labs převedly všechny svoje telekomunikační aktivity na SPOJE.NET
  27.06.2011 17:39
  Značka Arachne Labs nyní budou používána pouze pro vývoj software, resp. pro drobné zakázky živnostenského charakteru (instalace připojení, apod.). Všichni klienti připojení k Internetu nebo klienti využívající webhostingové či serverhousingové služby jsou postupně převáděni pod hlavičku SPOJE.NET s.r.o.