xCh

  Home / SPOJE.NET / Info / Login

 
Přesun poštovních účtů na nový hardware
Michael Polák ( )
Přečteno 136751x, 25 komentářů, rubrika: (cz) Společenství

Dnes v noci dojde pravděpodobně konečně k přesunu poštovních účtů služby Arachne Webspace na nový, výkonější hardware. Přesun by měl pro většinu uživatelů proběhnout zcela transparentně.

Z důvodu naprostého přetížení původního webhostingového stroje home.arachne.cz dochází ke stěhování celého poštovního systému pro uživatele služby Arachne Webspace 99.5% na server webspace.arachne.cz. Toto stěhování by mělo být pro uživatele zcela transparentní, protože na starém serveru zůstane v provozu přesměrování portů pro protokoly POP3, IMAP, SSL POP3 a SSL IMAP, a není proto třeba měnit nastavení poštovního klienta. Stěhování nepocítí především dvě základní skupiny klientů, případná změna nastavení se bude týkat pouze nepočetné skupinty klientů, kteří případně provozují vlastní DNS.

1) DNS provozujeme my, web zatím nebyl přesměrován na stroj webspace.arachne.cz, tedy POP3 server v poštovním klientu byl nastaven jako identický s názvem domény: v tomto případě bude využito přesměrování portů, které zůstane nastavené na stroji home.arachne.cz.

2) DNS provozujeme my, web už byl přesměrován na stroj webspace.arachne.cz, tedy POP3 server v poštovním klientu byl nastaven ve tvaru mail.domena.tld. Tento DNS záznam automaticky změníme tak, že bude fungovat jako CNAME (alias) pro stroj webspace.arachne.cz.

3) DNS provozuje klient. V takovém případě bude potřeba změnit MX záznamy tak, aby primární MX záznam ukazoval na stroj webspace.arachne.cz a případný sekundarní MX záznam na stroj home.arachne.cz. Přípomínám, že MX záznam se uvádí v podobě doménového jména - nikoliv v podobě číselné adresy. Uživatelům, kteří si spravují DNS sami, a kteří si přitom MX záznam nezmění, se sice pošta nebude ztrácet (ze stávajícího stroje se stane záložní poštovní server), ale zároveň nebude ani doručena.

Pokud nevíte, do které skupiny uživatelů patříte, pak je nanejvýš pravděpodobné, že patříte do první skupiny - tzn. nezačali jste se ještě zajímat o stěhování vašich stránek na nový systém, a DNS pro vás (na 99.99%) provozujeme také my. Pokud si nejste jisti, zda se vás změny týkají, tak nás kontaktujte.

Webmail na adrese http://login.arachne.cz bude možné používat beze změny (pouze rychlost práce s webmailem by se měla výrazně zvýšit). Zákazníků služby Arachne Jetset 99.9%, kteří využívají server jetset.arachne.cz, se uvedené informace vůbec netýkají.

V rámci služby Arachne Webspace budeme také (na četná přání uživatelů) experimentálně zavádět automatické filtrování nevyžádané pošty. Zatím bude probíhat v té podobě, že program Spamasassin necháme přidat do subjektu podezřelých e-mailů slovo "SPAM:" - a každý uživatel si pak bude moci poštu snadno roztřídit ve svém poštovním programu. Zatím se bojíme nevyžádané e-maily přímo mazat - a zároveň se jeví jako pravděpodobné, že na jejich dlouhodobějších archivaci pravděpodobně nemáme kapacity.

Problém spamu (nevyžádané pošty) je závažný globální problém politického a ekonomického charakteru: samotný charakter služby elektronické pošty, která předpokládá bezplatné negarantované doručení na jiný počítač připojený do sítě internet přímo vybízí k takovému zneužití, a poskytovatelé e-mailových schránek nemají k dispozici žádný spolehlivý způsob, jak zároveň zabránit doručení nevyžádané pošty, a zároveň také se 100% spolehlivostí zajistit doručení pošty vyžádané. Každé z možných řešení na straně serveru tento server navíc nepřiměřeně zatíží (už tak je ovšem server zatížený antivirovou kontrolou), a tím i prodraží provoz webhostingových služeb. Jedinou spolehlivou ochranou tak zůstává přiměřené utajení vaší e-mailové adresy před robotickými prohledávači webu, které používají spameři. E-mailové adresy zktátka patří spíše na vizitky - a ne veřejně na web.

Je třeba přiznat, že Arachne Labs zahájily provoz webhostingových služeb v době, kdy Internet a hlavně e-mail vypadal trochu jinak, jeho uživatelé stáli spíše o konstruktivní komunikaci, a dnešní podoba e-mailu plného nevyžádané (a často i velice obtěžující pošty) a virů je dosti znepokojivá. Doufám, že většině uživatelů internetu už zvolna dochází, že velká část spamu není pouhá nevyžádaná reklama (ta sice obtěžuje, ale dá se u ni předpokládat, že buď někdy v budoucnu nabídne něco užitečného - nebo celkem logicky odumře, protože se svým provozovatelům prostě nebude vyplácet), ale že jde o čirý vandalilsmus - o snahu zaplnit váš mailbox nesmysly. Jde tedy v roustoucí míře spíše o elektronickou obdobu potagovaných vozů metra, než o reklamu v jakémkoliv myslitelném smyslu tohoto slova.

 • Formátovat pro tisk
 • Všechny články tohoto autora
 • Všechny články v rubrice (cz) Společenství

 •  
          
   
   
  [] Mapa webu | Site Map
   
   
  [](en) Software Releases
  [](en) Press Releases
  [](en) Fellowship
  [](en) Links / Comments
  [](en) Archive
  [](cz) Tiskové zprávy
  [](cz) Společenství
  [](cz) Odkazy / komentáře
  [](cz) Archív
   
   
  []Transparentní účet u Fio banky jako možná forma financování svobodného software
  04.09.2012 02:03
  Arachne Labs se po převodu všech smluvních závazků vůči klientům na nástupnický subjekt SPOJE.NET soustředí výhradně na vývoj software, v ideálním případě samozřejmě toho svobodného. Jako vhodný nástroj pro financování takového vývoje se jeví transparentní bankovní účet.
   
  []Dohoda ACTA se zásadním způsobem dotýká každého internetového poskytovatele
  11.02.2012 14:03
  Arachne Labs všechny svoje aktivity související s poskytováním Internetu převedly na firmu SPOJE.NET - přesto pokládám za důležité zmínit se v těchto dnech o dění okolo dohody ACTA, která by měla zásadní dopad na samotný princip poskutování Internetu.
   
  []Arachne Labs převedly všechny svoje telekomunikační aktivity na SPOJE.NET
  27.06.2011 17:39
  Značka Arachne Labs nyní budou používána pouze pro vývoj software, resp. pro drobné zakázky živnostenského charakteru (instalace připojení, apod.). Všichni klienti připojení k Internetu nebo klienti využívající webhostingové či serverhousingové služby jsou postupně převáděni pod hlavičku SPOJE.NET s.r.o.